Mit kell tudni az egyházi +1%-ról?

A civil szervezetnek tett felajánlás mellett, minden magyar adófizetőnek lehetősége van egy általa kiválasztott, technikai számmal rendelkező egyházat vagy kiemelt kedvezményezettet támogatni. Amíg ez Neked ez nem kerül semmibe, az egyházi 1% felajánlásával nem csupán egy adott egyházat segíthetsz, hiszen az egyházak rengeteg közhasznú tevékenységet is végeznek, így tehát számos, az egyház által végzett jótékony célt támogathatsz, ezáltal hozzájárulhatsz emberi életek könnyebbé tételéhez. Az egyházanként kapott teljes összeg az adott egyház szja 1% juttatásának akár 50%-a is lehet, ami hatalmas mértékű támogatás.

Nullás adóbevallásoddal is segíthetsz

Még akkor is érdemes egyházi felajánlást tenned, ha nincs jövedelmed, vagy az egyes adókedvezmények miatt nincs befizetendő adód, mert az állam ezekhez a felajánlásokhoz kiegészítő támogatást nyújt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a mindenki által felajánlható teljes összeget a rendelkezők száma szerint arányosan elosztják az egyházak között. Így akár a nullás adóbevallásod is jelenthet 5 ezer forintos támogatást egy egyháznak.

Visszavonásig érvényes az egyházi felajánlásod

Idén vezette be a NAV, hogy az egyházi felajánlásod nyilatkozatát a következő években is érvényesnek veszik, így nem kell majd minden évben újra figyelmet fordítanod ennek leadására. A határozatlan időtartamú rendelkező nyilatkozat mindaddig érvényes, amíg vissza nem vonod, vagy nem jelölsz meg másik egyházi kedvezményezettet. Erre az idei nyilatkozatunk leadása után legközelebb jövőre január 1. és május 20. között lesz majd lehetőség. A civil szervezet, alapítvány számára viszont – a korábbi évek gyakorlata alapján – továbbra is évente kell majd megtenni a felajánlást.

A rendelkező nyilatkozat elektronikusan, papíron vagy személyesen is benyújthatod a NAV-hoz, akár a bevallás részeként, akár önálló nyilatkozatként is a „17EGYSZA” lapon egészen május 22-éig.

Amennyiben egyetértesz törekvéseinkkel és munkásságunkkal, kérjük, céljaink eléréséhez segíts azzal, hogy egyházként a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségét támogatod.